Celmu un sakņu frēzēšana dārzos un parkos

Celmu un sakņu frēzēšana ir lieliska alternatīva sakņu rakšanai un raušanai ar smago tehniku.

Ātri un kvalitatīvi - bez zāliena un dobju bojāšanas. Darbus iespējams veikt arī grūti pieejamās un ierobežotās (šaurās) vietās.

Pēc celma (sakņu) izrakšanas vai izraušanas paliek liela bedre (tukšums), ko nepieciešams aizpildīt ar papildus augsni. Tie ir papildus izdevumi augsnei un transportam.

Papildus rodas jautājums par celma un sakņu utilizāciju, jo celmi malkai īsti neder (nevar sacirst, mitrs, smilšains un nedeg). Turklāt, lai izrauktu celmu, nepieciešams dārzā iebraukt ar traktortehniku un to pamatā nevar izdarīt 2 iemeslu dēļ - nevar iebraukt dārza/pagalma plānojuma ģeometrijas/šaurības dēļ, nevar iebraukt, jo saimnieks nevēlas, lai smagā tehnika sabojā zālienu un dobes. 

Šādas neērtības nerodas, ja celmus frēzējam, jo celmu frēze ir viegla un mobila iekārta, kas neuzraks dārzu un nesabojās iestādīto. Pēc darba nokopjam darba plakni un piesejam zālienu celma vietā!

Plašu atpazīstamību guvušie video, kuros celmus iznīcina ar dažādu ķīmiju un urumiem celmos, īsti neatbilst patiesībai, jo celmi tādā veidā pāris gadu laikā nesabrūk un nesapūst.

Celmu frēzēšana Aivars Zvīdris